جلوگیری از کرونا با مصرف دخانیات

جلوگیری از کرونا با مصرف دخانیات

جلوگیری از کرونا با مصرف دخانیات

 

آیا مصرف دخانیات باعث جلوگیری از کرونا می شود ؟

در این مقاله که توسط گروه بهداشت نت تهیه و تنظیم شده این رابطه ی میان ویروس کرونا و سیگار را برررسی میکنیم.

به گزارش خبرنگاری برنا:چون افراد سیگاری به صورت مرتب دست ها و فیلتر سیگار مرتب با لب ها در تماس اند احتمال ابتلا به ویروس کرونا به شدت بالاتر است.

 

جلوگیری از کرونا با مصرف دخانیات

آیا مصرف دخانیات باعث جلوگیری از کرونا می شود ؟

 

انواع دود دخانیات

دود دسته اول: دودی که توسط افراد سیگاری تولید میشود.

دود دسته دوم: دودی که نتیجه ی استعمال دخانیات توسط افراد مصرف کننده است و توسط افراد غیر مصرف کننده و به واسطه ی حضور در محیط استشمام میشود.

دود دسته ی سوم: ذرات سمی ای که در دود دخانیات وجود دارد که بر روی قسمت های مختلف بدن شامل پوست، مو، لباس مینشیند یا بر روی قسمت های مختلف سطوح و وسایل موجود در منزل،خودرو و… مینشیند و در تماس با آنها در تماس قرار میگیرند.

 

طبق گزارشات مختلفی که وجود دارد میزان مرگ و میر در افرادی که دخانیات مصرف میکردند به شدت بالا تر از افراد عادی است و در صورت استعمال گروهی دخانیات احتمال انتقال ویروس کرونا به شدت بالا میرود.

با توجه به قدرت بالای ویروس کرونا در ماندگاری بر روی سطوح میتواند مدت زمان زیادی بر روی اجزای داخلی و خارجی قلیون از جمله شلنگ،بدنه،مخزن آب بماند و به علت عدم امکان ضدعفونی کردن ابزارآلات قلیان از فردی به فرد دیگر منتقل میشوند.

 

در اینجا به نکاتی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا از طریق استعمال دخانیات می پردازیم:

  • استعمال دخانیات در مکان های عمومی را به صفر برسانیم که هم امکان ابتلای خودمان به بیماری را افزایش میدهد هم باعث عدم تنفس دود دسته دوم توسط دیگر افراد میشود.
  • از مصرف سیگار،قلیان و سایر دخانیات به صورت گروهی به شدت پرهیز کنید چرا که احتمال انتقال و ابتلا به ویروس کرونا را به شدت بالا میبرد.
  • از حضور در مناطق عرضه ی دخانیات مانند قهوه خانه ها،کافه ها و یا اتاقک های سیگار که محل تجمع الودگی ها و انتقال آنها هستند به شدت پرهیز کنید.
  • از انجام آزمون مونوکسید کربن در کلینیک های متخصص ریه و ترک سیگار به شدت پرهیز کنید.

 

نیکوتین مانعی برای ورود ویروس کرونا

آیا نیکوتین مانعی برای ورود ویروس کرونا به ریه ها است؟

دلیلی برای خوشحالی افراد سیگاری وجود ندارد.

تنها یک گروه تحقیقاتی در فرانسه این گفته رو مطرح کرده است که نیکوتین میتواند مانع ورود ویروس کرونا به ریه های فرد خاطی بشود.

همچنین این گروه تحقیقاتی عنوان کرده است که نیکوتین دیگر اجزای بدن را برای عفونت در دیگر بخش هایش آماده میکند.

از ابتدای شروع ویروس کروتا تقریبا تمام پزشکان معتقد اند که افراذ سیگاری جزو گروه پر خطر در برابر این ویروس قرار دارند چرا که کرونا ریه های افراد را مورد حمله قرار میدهد و ریه های افراد سیگاری آسیب پذیر و حساس تر از افراد معمولی است.

اما نتایج یک ژورنال پزشکی در چین نشان میدهد که اکثر افرادی که به طور شدید با ویروس کرونا آلوده شده اند غیر سیگاری بوده اند.

گروه دیگری از محققان در فرانسه موسوم به “ژان پیر شانژو” حدس میزنند که چسب نیکوتین میتواند درآلوده شدن به ویروس کرونا کارآمد باشد.

آنها نتیجه ی این تحقیق خود را در پورتال “کوییز” منتشر کرده اند.

محققان فرانسوی به این دلیل بر روی این مورد تحقیق کردند که اطلاعات آنها برخلاق تحقیق محققان چینی است که تعداد کمی از افراد مبتلا به ویروس کرونا سیگاری بوده اند.

بر اساس آمار اعلام شده توسط پروفسور طب داخلی، زهیر امورا به خبرنگاری فرانسه از ۵۰۰ نفری که به این ویروس آلوده بودند حدود ۳۵۰ تن در بیمارستان بستری و ۱۵۰ نفردیگر دارای علائم و نشانه های خفیف بودند،تنها پنج درصد از این افراد سیگاری بودند.

نتیجه ی حاصل از تحقیق نشان میدهد که از این تعداد جامه ی آماری ای که مورد تحقیق قرار گرفته اند ۸۰درصد کمتر از جامعه ی واقعی افراد سیگاری وجود دارد.

این مقایسه بر حسب سن و جنسیت بیماران انجام شده است.

 

چاره ی پیشگیری کردن از ابتلا به ویروس کرونا سیگار کشیدن نیست:

اینکه آیا نتیجه ی تحقیق محققان فرانسوی درست است یا باید منتظر انجام تحقیقات بیشتر از سوی دیگر کشور ها باشیم مشخص نیست.

اما اینکه تمام پزشکان بر ترک دخانیات اصرار دارند غیر قابل انکار است چرا که ویروس کرونا در ابتدا به سیستم تنفسی به خصوص ریه ها جمله میکنند و ریه های افراد سیگاری به شدت حساس و آسیب پذیر است.

چسب نیکوتین که عمده ی کاربرد آن توسط افرادی است که سیگار را ترک کرده اند نیز به صورت مستقیم مواد سرطان زا و مضر را وارد بدن میکند و همان طور که محققان فرانسوی هشدار دادند حتی اگر نیکوتین عامل جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا باشد در آینده بدن را برای عفونت های دیگر آماده میکند.

با تشکر که تیم بهداشت نت را در این مقاله همراهی کردید.

برگشت به بالا