بیماری کووید ۱۹

بیماری کووید 19

بیماری کووید ۱۹

 آیا در ایجاد بیماری کووید ۱۹ پای باکتری در میان است؟

چندی است خبر باکتری بودن کرونا از سوی پزشکان ایتالیایی در رسانه‌ها منتشر شده و سر و صدای زیادی به پا کرده است.

بر این اساس، پزشکان ایتالیایی ادعا کرده‌اند اطلاعات سازمان بهداشت جهانی درباره کرونا درروغ است.

یکی از توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت، این بوده است که اجساد افراد مبتلا به کرونا به هیچ عنوان کالبد شکافی نشود اما پزشکان ایتالیایی با کالبد شکافی ۴ جسد به این نتیجه رسیدند که عامل بیماری‌زا کویید ۱۹ ویروس نیست بلکه یک باکتری است که می‌توان با آنتی بیوتیک آن را درمان کرد.

همچنین دلیل اصلی مرگ بیماران ذات الریه یا پنومی نیست بلکه ترومبوز یا لخته خون است که اکسیژن رسانی را مختل می‌کند.

طبق این اخبار پزشکان ایتالیایی ادعا می‌کنند که برای درمان ویروس کرونا نیازی به ونتیلاتور یا بخش مراقبت‌های ویژه نیست و راه مبارزه یا درمان این بیماری را استفاده از آنتی بیوتیک، ضد التهاب‌ها و ضد انعقاد کننده‌ها مثل آسپرین می‌دانند.

بر اساس متن این خبر که منبع آن وزارت بهداشت ایتالیا بوده است، آمده که در ایتالیا تغییر پروتکل‌ها آغاز شده و ایتالیا در حال تغییر و پایان دادن به پاندمی جهانی است.

 

بیماری کووید ۱۹

تکذیب وزارت بهداشت ایتالیا و سازمان جهانی بهداشت

حمید سوری اپیدمیولوژیست و استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران در واکنش به این خبر می‌گویند: متاسفانه ما روزانه شاهد انتشار خبرهای نادرست هستیم که باعث شده است حقایق در کنار مسائل غیر واقع خلط شود.

این امر باعث تشویش اذهان عمومی و نگرانی مردم در تصمیم‌گیری مناسب می‌شود.

همچنین وی به کذب این خبر اشاره کرد و ادامه داد؛ این خبر حتی توسط خود وزارت بهداشت ایتالیا و سازمان جهانی بهداشت رد شده و طبیعتا نمی‌تواند استناد درستی داشته باشد.

به گفته سوری نکته دیگر این است که در شرایط موجود باید خبرهای درست و نادرست را از یکدیگر تمیز کرد و از افراد متخصص و کسانی که در این حوزه‌ها کار می‌کنند، کمک بگیریم تا مشخص شود آیا این خبرها درست است یا خیر.

قطعا تایید یا رد این مجامع تا حد زیادی کمک می‌کند که ما خبر درست را از نادرست تشخیص دهیم.

 

پکیج محصولات بهداشتی

 

عامل بیماری‌زا کووید ۱۹ ویروس است!

این عضو ستاد مقابله با کرونا می‌افزاید:

در این خبر نکاتی وجود دارد که بعضاً آنقدر از نظر علمی ناشیانه است که از همان ابتدا می‌توان فهمید خبر صحیح نیست.

باکتری خارج از بدن موجود زنده هم قادر به ادامه حیات است و لازم نیست در بدن موجود زنده باشد.

یعنی روی اشیا، لوازم، بدن حیوانات و گیاهان و … احتمال وجود باکتری هست و این بیماری را به دیگران منتقل می‌کند.

دکتر سوری درباره ماهیت این بیماری می‌گوید: این ویروس خارج از بدن موجود زنده، حساس و آسیب پذیر است.

تحقیقات بر روی کووید ۱۹ نشان داده است که غشای این ویروس از جنس چربی است و به همین دلیل نمی‌تواند مدت زیادی در خارج از بدن موجودات زنده، زنده بماند زیرا بر خلاف باکتری‌ها ویروس‌ها خارج از سلول زنده توانایی تکثیر ندارد و تنها برای پایداری می‌تواند حفظ شکل کند.

البته این بدان معنا نیست که ویروس کرونا به محض خروج از بدن فرد و ورود به محیط از بین می‌رود زیرا بر اساس میزان رطوبت و عوامل محیطی تا چند ساعت می‌تواند پایداری خود را حفظ کرده تا میزبان جدیدی پیدا کند.

دکتر سوری با تاکید بر اینکه تحقیقات نشان داده عامل بیماری کووید ۱۹ ویروس است، تصریح می‌کند:

این ویروس توسط میکروسکوپ‌های الکترونی شناسایی شده و شکل و ویژگی‌های آن از جمله چگونگی غشا رشته‌های کروموزمی و ژنی آن برسی شده است.

بنابراین، این خبرها از اساس اشتباه است و قطعاً هیچ دولت و مرجع علمی مانند وزارت بهداشت ایتالیا هرگز چنین خبرهایی را منتشر نمی‌کند و این خبرها نادرست است و باید راجع به آنها هوشیار بود.

برگشت به بالا