ویروس کرونا و حیوانات

ویروس کرونا و حیوانات

ویروس کرونا و حیوانات

ما در بهداشت نت به بررسی این موضوع می پردازیم ما را در این مقاله همراهی کنید

انتقال کرونا از حیوانات به انسان هم تایید شد،کدوم حیوانات بیشتر درمعرض خطر قرار دارند؟

رئیس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال میان حیوانات و انسان با تایید اینکه امکان انتقال این ویروس در میان انسان ها و حیوانات وجود دارد.

وی همچنین درباره ی نحوه ی انتقال این ویروس و اینکه کدام حیوانات بیشتر در معرض خطر هستند نیز توضیحاتی ارائه دادند:

با اشاره به اینکه طبق اعلامی از سوی سازمان جهانی بهداشت و شواهد موجود به نظر می رسد که ویروس کرونا از یک یا تعدادی منبع حیوانی به وجود آمده است.

 

ویروس کرونا و حیوانات

وی با تاکید اینکه در حال حاظر مدارکی کافی مبنی بر شناسایی منبع اصلی ویروس کرونا و یا مسیر انتقال آن به انسان ها (که شاید توسط میزبانی دیگر انجام شود) موجود نمی باشد.

از سوی دیگر نیز دریافته ایم که امکان آلوده شدن برخی از حیوانات به ویژه حیوانات خانگی نیز وجود دارد. در حال حاظر این موضوع برای گربه ها به اثبات رسیده است در حالی که موردی مبنی بر انتقال از حیوانات به انسان ها به ثبت نرسیده است.

ایشان با بیان اینکه آزمایشاتی بر روی چندین سگ و گربه ی خانگی و حتی یک ببر که در تماس محیط و انسان های آلوده بودند نیز مثبت اعلام شده است. گربه ها حساس ترین موجودات در برابر وبروس کرونا هستند و حتی میتوانند به بیماری های بالینی نیز مبتلا شوند.

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت امکان انتقال ویروس کرونا از یک گربه به گربه ی دیگر در صورت تماس طولانی مدت و یا فاصله ی بسیار کم در طولانی مدت وجود دارد. سایر گربه سانان نیز مانند ببر و شیر ها نیز میتوانند به ویروس کرونا مبتلا شوند.

هم چنین وی درباره ی امکان انتقال این ویروس از انسان ها به حیوانات اظهار کرد:

راسو ها نیز مستعد ابتلا به ویروس کرونا و عفونت هستند اما درصد ابتلا در میان آنها به این ویروس به صورت قابل توجهی بسیار کمتر است و این صورتی است که در محیط آزمایشگاهی راسوهای آلوده به این ویروس به ویروس را به دیگر راسو ها نیز منتقل می کنند.

سگ ها نیز مستعد ابتلا به عفونت هستند اما درصد پایین تری در ابتلا نسبت به گربه ها و راسو ها دارند. امکان آلوده شدن خفاش میوه خوار به ویروس کرونا در شرایط آزمایشگاهی اثبات شده است اما علائمی یا توانایی انتقال آن به دیگر خفاش ها به ثبت نرسیده است.

طبق شواهدی و در شرایط آزمایشگاهی نیز اثبات شده است که خوک ها و طیور مستعد ابتلا به ویروس کرونا نیستند.

در صورتی که فردی علائمی از ویروس کرونا هر چند کم را داشته باشد (به خصوص سرفه و تب) باید از ماسک استفاده کند وهم چنین از تماس مستقیم و غیر مستقیم با حیوانات مختلف (به خصوص سگ ها و گربه های خانگی) جدا خودداری کنند.

همچنین اگر مبتلا به ویروس کرونا هستید و حیوان خانگی دارید مراقبت و نگه داری از حیوان خود را به فرد دیگری که فاقد علائم است واگذا کنید و حتی اگر امکانش را دارید او را به مکان دیگری منتقل کنید و حتی در زمانی که سالم هستید بعد و حتی قبل از دست زدن به آنها دست های خود را با مواد الکی مورد تایید یا آب و صابون بشویید و تا حد امکان از دستکش یک بار مصرف استفاده کنیید.

 

شما می توانبد برای تهیه ی انواع محصولات بهداشتی مورد تایید از لینک زیر استفاده کنید:

https://behdasht.net

 

نکات پایانی

مرکز مدیریت بیماری های واگیر دار و سازمان جهانی بهداشت با تاکید بسیار زیادی بر جلوگیری از تماس حیوانات خانگی با سایر حیوانات به خصوص سگ ها و گربه های ولگرد و همچنین جلوگیری از مصرف غذا و آب آلوده ی موجود در سطح شهر و خیابان ها به عمل آید.

توجه کنید که حیوانات خانگی باید به طور مستمر و دوره ای از سوی دامپزشک مورد معاینه قرار بگیرند و به محض بروز علائمی که نشان دهنده ی هر نوع بیماری ای می باشد نسبت به رفع کلیه ی این موارد و تایید دامپزشک مبنی بر درمانی کامل حیوان بیمار باید در مکانی جدا از محل زندگی انسان ها نگه داری شود و تا بهبودی کامل در مکانی که انسان ها در آن زندگی می کنند بر نگردد و در آن مکان مجزا نگه داری شود.

ما در بهداشت نت این افتخار را داریم که محصولات بهداشتی و مواد الکی را از منابع معتبر تهیه کرده ایم و بدون وجود و حضور واسطه ها به دست مشتری و مصرف کننده ی نهایی می رسانیم.

برگشت به بالا