تا کِی باید منتظر واکسن کرونا باشیم؟

واکسن کرونا

آیا کرونا رو به نابودی است؟

اخیرا اخبار دلگرم کننده و نتایج موفقیت آمیزی درباره واکسن کرونا به گوش می‌رسد. اما کدام واکسن موثرتر است ؟ کدام قرار است پیروز این میدان باشد؟ و از همه مهمتر، واکسن کرونا چه زمانی آماده می‌شود؟

از جمله واکسن‌هایی که تقریبا آماده هستند، دانشگاه آکسفورد، واکسن فایزر و مدنا است. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

واکسن چیست؟

ساده‌ترین تعریف واکسن این است که واکسن نمونه ضعیف شده یا کشته شده یک ویروس است. که با وارد شدن به بدن، آنتی بادی این بیماری را ایجاد می‌کند و فرد را در مقابل ابتلا به این بیماری مقاوم می‌کند.

واکسن بیماری ها با یکدیگر متفاوت هستند. برخی بیماری‌ها به دلیل پیچیدگی ویروس، واکسنی ندارند مانند بیماری ایدز. برخی دیگر به علت ساده بودن است که نیازی به واکسن ندارند مثل سرماخوردگی.

 

آیا به واکسن نیاز داریم؟

از آنجایی که همچنان ویروس کرونا طیف گسترده‌ای از افراد را در بر دارد، تنها قرنطینه و محدودیت‌ها است که مانع از مرگ افراد بیشتر می‌شود. تنها راه مدنظر برای رهایی از این ویروس منحوس، واکسن است. واکسن با جلوگیری از ابتلا به کووید_۱۹، باعث حداقل کشندگی می‌شود. همچنین به بدن می‌آموزد که چگونه باید با عفونت مبارزه کند.

 

داغ‌ترین اخبار واکسن کرونا

حدود هفته‌ گذشته، شرکت آمریکایی فایزر که با همکاری شرکت آلمانی بیوان‌تک واکسن کرونا ساخته است، گفت نتایج اولیه نشان داده این واکسن در ۹۱ درصد موارد از سرایت بیماری جلوگیری می‌کند. سپس شرکت آمریکایی مدرنا ادعا کرد نتایج اولیه مرحله آخر آزمایش انسانی، نشان می‌دهد که واکسن این شرکت نزدیک به ۹۵% موارد موفق بوده است. به طور کلی از بروز بیماری شدید پیشگیری می‌کند. همچنین به نظر می‌رسد این پیشگیری در میان گروه‌ها سنی و نژادی متفاوت بوده که در صورت اثبات، یافته‌ای حائز اهمیت است.

 

 

برای مطالعه انواع ویروس کرونا، کلیک کنید.

 

واکسن دانشگاه آکسفورد (آسترازنکا Astera Zeneca)

واکسن دانشگاه آکسفورد بروز علائم کووید­_۱۹ را در ۷۰% از افراد متوقف می‌کند. همچنین نشان دهنده پاسخ ایمنی قوی در افراد مسن است.

داده‌ها نشان می‌دهد، تکمیل دوز می‌تواند ایمنی را تا ۹۰% افزایش دهد. این واکسن باید در دو نوبت تزریق شود. این واکسن می‌تواند یکی از آسانترین واکسن‌ها باشد. چراکه نیازی به ذخیره در دمای بسیار سرد نیست و همین موضوع توزیع را آسان کرده است.

واکسن آکسفورد از نسخه ضعیف شده ویروس سرما خوردگی در شامپانزه‌ها درست شده است. این ویروس طوری دستکاری شده که در انسانها رشد و ایجاد بیماری نکند. دو دوز کامل این واکسن ۶۲% ایمنی و تزریق نصف دوز بعد از دو دوز اول ۹۰% بوده است. به طوری کلی آزمایشات واکسن آکسفورد تا ۷۰% ایمنی را نشان می‌دهد. آزمایشات با بیش از ۲۰ هزار داوطلب همچنان ادامه دارد.

 

واکسن فایزر ( بیو ان تک BioNtech)

موفقیت بزرگ در ساخت واکسن زمانی رخ داد که واکسن فایزر اولین نتیجه خود را منتشر کرد. این واکسن نشان می‌دهد، بیش از ۹۰% افراد علائم کووید_۱۹ را نشان ندادند. این واکسن در دو نوبت و به فاصله زمانی سه هفته باید تزریق شود. بدون هیچ نگرانی‌ای، حدود ۴۳ هزار نفر این واکسن را زده‌اند.

بسته بندی این واکسن به این صورت است که، باید در دمای ۷۰ درجه سانتی‌گراد نگهداری شود. جعبه‌ها مخصوص بوده و داخل آن یخ خشک و ردیاب‌های GPS قرار دارد.

واکسن فایزر نوع جدیدی به نام RNA است. از بخش کوچکی از کد ژنتیکی ویروس استفاده می‌کند. این واکسن ابتدا شروع به ساختن قسمتی از ویروس در داخل بدن می‌کند. سپس سیستم ایمنی آن را عامل خارجی دانسته و به آن حمله می‌کند.

واکسن RNA هیچگاه برای استفاده در انسان تایید نشده است.

 

واکسن مدرنا (Moderna)

این واکسن نیز از همان رویکرد واکسن فایزر استفاده می‌کند. این شرکت بیان کرده که واکسن مدرنا ۵/۹۴% ایمنی نشان داده. واکسن مدرنا نیز در دو نوبت به فاصله چهار هفته تزریق می‌شود. از ۳۰ هزار نفری که در این آزمایش شرکت کرده‌اند، به نیمی واکسن تزریق شده و نیمی دیگر دارونما دریافت کرده‌اند.

واکسن فایزر تا ۶ ماه در دمای -۲۰ درجه سانتیگراد پایدار می‌ماند.

 

واکسن کرونا

واکسن‌های دیگری هم در حال تولید هستند؟

به احتمال قوی نتایج سایر آزمایش‌ها نیز در طی هفته‌های آینده منتشر خواهند شد.

با توجه به اطلاعات ارائه شده، واکسن اسپوتنیک روسیه نیز مانند واکسن آکسفورد کار می‌کند. در حقیقت این واکسن می‌تواند تا ۹۲% ایمنی ایجاد کند.

شرکت جانسن نیز در حال استخدام ۶ هزار نفر در سراسر انگلستان است. این شرکت می‌خواهد ببیند آیا دو دوز ایمنی قوی‌تر و طولانی‌تر از یک دوز می‌تواند ایجاد کند یا خیر.

همچنین موسسه محصولات بیولوژیکی ووهان، سینوفارم در چین و موسسه تحقیقاتی گامالیا در روسیه، در مرحله نهایی آزمایشات خود هستند.

با این وجود خبرها همچنان در حال تغییر هستند.

 

چه کسانی در اولیت دریافت واکسن کرونا هستند؟

مددکاران اجتماعی و کارکنان حوزه سلامت، در بالاترین قسمت هرم دریافت واکسن کرونا قرار دارند. و بعد به ترتیب، افراد بالای ۶۵ سال و پرخطر، گروه‌های دارای اولویت بالا هستند.

پس واکسن کِی به ما می‌رسد؟

بیشتر کشورها در حال برنامه ریزی برای واکسیناسیون هستند. به غیر از  کشورهای چین و روسیه که این کار را آغاز کرده‌اند. کشورهای غربی در بهترین حالت از ابتدای سال ۲۰۲۱ (تقریبا اوایل دی ماه) واکسیناسیون را شروع می‌کنند. در ایران و بسیاری از کشورها هنوز به طور قطع مشخص نشده که چه زمانی امکان واکسیناسیون همگامی فراهم می‌شود. البته ایران هم قاعدتا مانند بقیه خود را آماده می‌کند.

در آخر باید گفت که سازمان جهانی بهداشت با همکاری سازمان‌ها و خیریه‌های همکاری جهانی واکسن، برنامه دستیابی جهانی واکسن کرونا را راه انداخته. در واقع در نظر دارد دستیابی عادلانه به واکسن کرونا را برای کشورهایی با درآمد پایین تا متوسط فراهم کند.

 

نظر شما در این رابطه چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برگشت به بالا