واکسن کرونا

واکسن کرونا

واکسن کرونا

ما در این مقاله که توسط گروه بهداشت نت تهیه و تنظیم شده است به حواشی و اخبار مربوط به ویروس کرونا و واکسن کرونا خواهیم پرداخت.

 

واکسن کرونا

روسیه از واکسیناسون در دو ماه آینده خبر داد.

شخص رئیس جمهوری روسیه ولادیمر پوتین در تاریخ ۱۱ اوت(۲۱ مرداد) اعلام کرد واکسنی توسط دولت روسیه تهیه و تنظیم شده است که برای استفاده ی انبوه مجوز گرفته است.

این مجوز قبل از مشخص شدن از سوم آزمایش صادر شده است که دارای مغایرت با استاندارد های مشخص بین الملی است و به همین دلیل بسیاری از کشور ها و دولت ها در مورد این واکسن واکنش نشان داده اند.

در گفت و گوی مجله ی تخصصی تیچر با پتر هوتز، استاد دانشگاه هیوستون این عنوان مطرح شده است که اگر روس ها اشتباه کنند ممکن است تمام تلاش های جامعه ی بین الملل در مباررزه و مهار ویروس کرونا با مشکل جدی مواجه میشود.همچنین فرانکویس بلاکوس از کالج لندن تولید انبوه و استفاده از واکنسی که تمام آزمایشات را انجام نداده است “غیر اخلاقی” خواند.

علارغم تمام انتقاد هایی که موجود است کشور هایی همانند برزیل با امضای قراردادی خواهان خرید و استفاده از این واکسن هستند.

رئیس صندوق سرمایه گذاری روسیه نیز اعلام کرده است علاوه بر برزیل،فیلیپین و امارات متحد عربی نیز خواهان استفاده از این واکسن هستند.

همین طور کشور هایی مانند اسرائیل اعلام کرده اند که در فاز سوم این واکسن مشارکت داشته باشند و در حال حاضر رایزنی هایی در این مورد در حال انجام است.

همچنین ولادیمر پوتین اعلام کرده است که یکی از دخترانم از این واکسن استفاده کرده است و  در برابر این ویروس واکسینه شده است.

در تاریخ ۱۲ اوت رئیس صندوق سرمایه گذاری روسیه “کریل دمیتریف” از تامین اعتبار برای تولید انبوه این واکسن خبر داده است.

وی همچنین اظهار داشت:

به طور سنتی روسیه در تولید واکسن ها بسیار قوی بوده است و این واکسن کرونایی که ما تولید کردیم در واقع نوعی کپی برداری از واکسن ابولا است که حدود پنج سال پیش در مسکو تولید شد.

روسیه از شروع واکسیناسیون گسترده علیه کرونا تا دو ماه دیگر خبر داد.

اخیرا شرکتی آمریکایی به اسم “مادرناتراپیوتیکز” از پیشرفت های در روند آزمایشات خود در بخش انسانی خبر داده است.

طبق گفته ی مدیران این شرکت واکسن کرونای احتمالی در خون ۴۵ نفر آزمایش شده است و بدون بار آئردن عوارض جانبی جدی موثر عمل کرده است.

این شرکت اعلام کرده است قرار است در مرحله ی بعدی این واکسن بر روی ۳۰۰۰ نفر داوطلب آزمایش شود.

طبق اعلام دانشگاه آکسفورد واکسن این دانشگاه هم بی خطر است و میتواند سبیستم ایمنی بدن را برای مقابله با این ویروس تربیت و تقویت کند.

تزریق این واکسن به ۱۰۷۷ نفر باعث افزایش مقدار گلبول های سفید و تولید پادتن در جهت مقابله با ویروس کرونا و افزایش ایمنی بدن شده است.

وزارت بهداشت آلمان نیز واکنش محتاظانه ای در برابر واکسن کرونای روسی از خود نشان داد و گفت که اطلاعاتی از ایمنی و کیفیت این واکسن در دسترس نیست و ثبت واکسن در اروپا مستلزم دانش و کیفیت لازم است و جهت استفاده ی گسترده از یک واکسن باید جهات مثبت و نقاط آن شنایی شود که این واکشن کرونا فاقد این اطلاعات است و همچنین در مورد تعجیل در روند تصویب این واکسن کرونا به دولت روسیه هشدار داد.

تا کنون دو مدل واکسن کرونا به مرحله ی سوم آزمایش های بالینی رسیده است که یکی از آنها محصول شرکت چینی “سینوفارم” و دیگری محصول دانشگاه آکسفورد است به نام “سینوواک”

چین به دلیل افزایش سرعت در روند راستی آزمایی واکسن به دو شرکت “آسترازنکا” و “سینو” اجازه ی ادغام دو مرحله ی اول آزمایشات را داده است.

ارتش چین در بخش پژوهشی نیز  با همکاری شرکت “کن سینو” در تحقیقات خود از روشی مشابه با روش دانشگاه آکسفورد و شرکت داروسازی “آسترازنکا” استفاده میکند.

ارتش چین برای نظارت و تایید واکسن خود استاندارد های ویژه ای دارد و در آزمایش بالینی واکسن خود را با همکاری شرکت “کن سینو” تایید کرد.

طبق گزارشات رسانه های چینی ،چن وئی دانشمند ارشد بخش پزوهشی ارتش چین جزو اولین افرادی بود که این واکسن را به خود تزریق کرده است.

 

بزرگترین چالش های پیش رو در مورد واکسن کرونا

ناتوانی در واکسیناسیون عمومی

جزو اولین و بزرگترین هاش پیش روی دولت هاست که در حال حاظر راه حلی برای این چالش بسیار مهم پیدا نشده است.

مدت زمان کارایی واکسن کرونا

مشخص نیست که حتی اگر واکسن درست این ویروس پیدا شود تا چه زمانی بدن را در برابر این ویروس ایمن نگه میدارد.

وقوع حوادث غیر قابل پیش بینی

عمده ترین دلیلی که سیل انتقاد ها به سوی دولت روسیه روانه شده است به همین دلیل است و دولت ها خواهان انجام آزمایشات بیشتر و مشخص شدن نتایج و ضررات احتمالی این واکسن هستند.

ناکارآمدی واکسن کرونا

با توجه به جهش ویروس کرونا به صورت مرتب و یکسان بودن فرمول واکسن این نگرانی به شدت وجود دارد.

 

با تتشکر از شما که بهداشت نت را در این مقاله همراهی کردید.

موفق باشید.

برگشت به بالا