آیا مکمل‌های ورزشی عوارض دارند؟

مکمل‌های ورزشی عوارض دارند

مکمل ورزشی چیست؟

مکمل‌ بدنسازی به بیان ساده، به بدن کمک می‌کند تا تمام مواد مورد نیاز بدن برای ساخت عضلاتی حجیم و بدون چربی تامین شود.

مکمل‌های ورزشی انواع دارند. در برخی مکمل‌ها از پروتئین و فیبر بیشتر استفاده میشود. در حالی که بعضی دیگر مواد معدنی یا ویتامین بیشتری به وزرشکار می‌رسانند. برای مصرف این مکمل‌ها، ابتدا فرد باید برنامه غذایی سالم و جامعی داشته باشد و برای کامل کردن این برنامه باشد که به سراغ مکمل برود.

با این وجود مکمل‌هایی وجود دارند که مصرف آن‌ها برای ورزشکار خطرناک باشد. مانند داروهایی که به منظور درمان آسم طراحی شده‌اند اما چون بر چربی سوزی و عضله سازی تاثیر دارد، افراد تمایل دارند از آن‌ها استفاده کنند.

مشکل اصلی این است که بازار پر از مکمل‌های رنگارنگ با اسامی پیچیده است. اگر شخصی به قدر کافی در این مورد اطلاعات نداشته باشد، ممکن است پول زیادی برای خرید مکمل صرف کند. ولی درنهایت به نتیجه مطلوبی نرسد. به همین دلایل است که توصیه می‌شود قبل از مصرف مکملی، حتما با متخصص مشورت کنید.

 

۱. مکمل‌های دارای پروتئین

حتما می‌دانید “پروتئین” عنصری کلیدی در عضله سازی است. این پرتئین است که به شما کمک می‌کند عضله بسازید و بدون مصرف کافی پروتئین دچار عضله سوزی می‌شوید. اما قضیه فقط به اینجا ختم نمی‌شود، چرا که اگر پروتئین مصرف نکنید به احتمال زیاد به بیماری‌هایی مبتلا خواهید شد.

همه‌ی افراد می‌توانند پروتئین مورد نیاز خود را از موادی مانند گوشت قرمز، گوشت سفید، ماهی، پنیر، ماست، لوبیا و تخم مرغ تامین کنند. استفاده این مواد عوارضی نداشته و ارزان‌تر هم هستند. اما ممکن است یک ورزشکار که قصد دارد عضلات خود را حجم دهد، قادر نباشد مقدار زیادی پروتئین در روز مصرف کند. به همین منظور این افراد به مکمل‌های پروتئینی روی می‌آورند.

سوالی که برای ورزشکاران در اینجا ممکن است پیش بیاد این است که، پروتئین زمانی مناسبتر است که می‌خواهیم وزن خود را بالا ببریم یا قصد کاهش وزن داریم؟

پاسخ به این سوال ساده است. ما هنگامی که میخواهیم وزن بگیریم به پروتئین بیشتری نیاز داریم. زیرا قصد نداریم افزایش وزن با تجمع چربی و چاقی همراه باشد. در حقیقت ما می‌خواهیم عضله بسازیم و به پروتئین نیاز داریم.

همچنین باید گفت که پروتئین برای کاهش وزن هم ماده‌ای کلیدی است. چراکه فرد قصد دارد با حفظ عضلات چربی بسوزاند. پروتئین موجب می‌شود که زود سیر شوید و حتی دیرتر احساس گرسنگی کنید.

 

۲. مکمل‌های بدنسازی مینرال

همانطور که می‌دانید، بدن به مواد معدنی مانند کلسیم، پتاسیم، آهن و منیزیم نیاز دارد. به طور معمول تامین کردن این مواد معدنی به شکل کامل، کار دشواری است و به یک برنامه غذایی اصولی نیاز دارد.

در میان مینرال ها مصرف آهن، روی، کلسیم، پتاسیم، منیزیم و فسفر بیشتر از بقیه اهمیت دارد. بیشتر اوقات درد و گرفتگی بیش از حد شما به خاطر تمرین زیاد نیست. ممکن است مشکل در دریافت مواد معدنی باشد. همچنین روحیه پایین نیز می‌تواند از عوارض این مشکل باشد.

حالت تهوع و سرگیجه در زمان تمرین می‌تواند از علائم کمبود مواد معدنی باشد. همین موضوعات است که باعث می‌شود تمرین راه نیمه کاره رها کنید یا دیگر حوصله ورزش کردن را نداشته باشید.

اما باز هم راه حل این نیست مکمل تهیه کنید. شاید شما فرق آهن داشته باشید یا حتی آهن شما از حالت معمول بیشتر باشد. بهتر است قبل از تهیه قرص مینرال، باا متخصص مشورت کنید.

 

۳. ویتامین

ویتامین‌ها دو دسته هستنند. ویتامین‌های محلول در آب مانند ویتامین ث و ویتامین‌های محلول در چربی مثل ویتامین د. لازم به ذکر است که اگر شما در برنامه غذایی خود مقدار مناسبی چربی سالم نداشته باشید، در دریافت ویتامین‌های محلول در چربی به مشکل بر می‌خورید. در بسیاری از مواقع می‌توانید از شیر یا روغن غنی شده استفاده کنید. چرا که این خوراکی‌ها دریافت ویتامین‌های چرب را آسانتر می‌کنند.

در نهایت به خاطر داشته باشد مصرف خودسرانه ویتامین د می‌تواند خطرناک و یا حتی کشنده باشد.

 

برای مطالعه مقاله انواع ویتامین، کلیک کنید.

 

۴. مکمل‌های بدنسازی آنتی‌اکسیدانی

آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند از آسیب به غشای سلولی، تخریب دی ان ای و پیری و سرطان جلوگیری کند. بهترین راه برای دریافت این اکسیدان‌ها مصرف میوه‌های با رنگ‌های مختلف است. یعنی میوه‌هایی بار رنگ‌های سبز، نارنجی سرخ و…

تمرین مداوم و داشتن یک برنامه غذایی سالم موجب می‌شود افراد به دریافت آنتی‌اکسیدان به صورت جداگانه نیاز نداشته باشند. اما در ورزش‌های سنگین که به تولید رادیکال‌های آزاد در بدن منجر می‌شود، خطر آسیب به سلول‌ها افزایش می‌یابد. به همین علت است که این افراد ممکن است به مکمل نیاز پیدا کنند. افراد عادی که برنامه تمرین و رژیم سبکی دارند، با افزایش مصرف میوه‌های رنگی و سبزیجات می‌توانند نیاز خود را به آنتی اکسیدان برطرف کنند.

 

مکمل‌های ورزشی

 

۵. مکمل کافئین

حتما میدانید کافئین در قهوه، چای، نوشابه‌های انرژی‌زا و برخی شکلات‌ها وجود دارد. این همان ماده‌ای که می‌توند موجب بی‌خوابی یا انرژی مضاعف شما شود. مقدار کنترل شده و اندازه کافئین باعث افزایش تمرکز، ترشح آدرنالین و سطح هوشیاری می‌شود. این ماده با تحریک اسیدهای چرب، متابولسیم بدن را افزایش می‌دهد و موجب از دست دادن چربی می‌شود. به همین علت ورزشکاران از کافئین به عنوان مکمل ورزشی استفاده می‌کنند.

اما باید به خاطر داشته باشد که کافئین می‌تواند بر سیستم عصبی مرکزی نیز اثر بگذارد. اگر کافئین را به شکل درست مصرف کنید، می‌توانید استقامت و هوشیاری خود را افزایش دهید. توجه کنید مصرف قهوه یک ساعت پیش از تمرین بهتر از نوشابه‌های انرژی‌زاست. اما همچنان توصیه می‌شود در مصرف قهوه کنترل داشته باشید.

 

۶. مکمل ال‌کارنیتین

وظیفه تنفس سلولی و انتقال انرژی مواد غذایی به سلول بر عهده اندامی به نام میتوکندری است. به همین علت به آن موتور سلولی هم می‌گویند. برای راه پیدا کردن اسیدهای چرب به داخل میتوکندری، به ال‌کارنیتین نیاز است. گوشت، مرغ و لبنیات نیاز شما را به ال‌کارنیتین برطرف می‌کند.

در عضلات و کبد به طور طبیعی کارنیتین ساخته می‌شود. در بیشتر مواقع نیازی به مصرف مکمل کارنیتین نیست. اما در شرایطی خاص بدن قادر به ساخت مقدار کافی کارنیتین ندارد. در غیر این صورت به نظر نمیاید برای خرید مکمل نیاز باشد پول خرج کنید.

 

۷. مکمل‌های اسیدآمینه

مکمل‌های اسیدآمینه محبوب‌ترین در بین ورزشکاران است. این مکمل‌ها از ترکیب سه اسید آمینه ضروری BCAA والین، لوسین و ایرولوسین تشکیل می‌شوند. که از مهم‌ترین پروتئین‌های عضلانی هستند. این مکمل‌ها بیشتر برای کسانی است که نمی‌خواهند به واسطه تمرین شدید، عضله از دست بدهند. همچنین افرادی که با کربوهیدرات کم رژیم می‌گیرند، از این مکمل‌ها برای پیشگیری از تجزیه عضلانی استفاده می‌کنند. افراد عادی می‌توانند این منابع را از طریق مصرف گوشت، لبنیات و حبوبات تامین کنند و استفاده از این مکمل‌ها ضرری ندارد. هرچند ورزشکارانی که قصد کاهش چربی دارند، با مشورت متخصص از این مکمل ورزشی استفاده کنند.

 

۸. مکمل ال‌نوروالین

یکی از مشهورترین مکمل‌های اسید آمینه، مکمل‌های ورزشی ال‌نووالین هستند. این مکمل در بالا رفتن سرعت رش و توان ماهیچه‌ای نقش دارد. بیشتر از این مکمل قبل از ترمین استفاده می‌شود. چرا که باور بر این است که این مکمل می‌تواند توان عضلانی را بالا ببرد و دوران ریکاوری را سرعت دهد.

با این وجود برخی از تحقیقات نشان می‌دهد این مکمل باعث آسیب به سلول‌های مغزی می‌شود. ال‌نوروالین شکل طبیعی برای بدن انسان نیست. در نتیجه توصیه می‌شود از این مکمل استفاده نکنید.

 

در اخر باید گفت که به علت هزینه‌ی بالا مکمل‌های ورزشی، بهتر است قبل از مصرف با متخصص مشورت کنید. مخصوصا که برخی مکمل‌ها مضر هستند. همچنین باید بدانید که بدون مکمل هم می‌توان وزن کم کرد و عضله ساخت.

 

نظر شما در رابطه با مکمل‌های ورزشی چیست؟ آیا تا کنون تجربه مصرف آن را داشتید؟

 

برای مطالعه مقالات بیشتر کلیک کنید.

برگشت به بالا