مراقبت های پوستی در فصل زمستان

خشکی پوست

مراقبت های پوستی در فصل زمستان

شاید شما هم از آن دسته افراد باشید که سرمای زمستان برایتان خوشایند باشد. اما باید بدانید پوستتان قادر به تحمل این سرما نیست.

روزهای سرد برای برخی با سرخی گونه‌ها همراه است. برای برخی دیگر این مشکل بیشتر از احساس خشکی و خشنی پوست است. پوست آنها بسیار خشک شده و در نتیجه موجب ترک خوردن، پوسته پوسته شدن و اگزما می‌شود. متخصصان زیبایی معتقداند؛ به محض روشن کردن وسایل گرمایشی در خانه، پوست شما شروع می‌کند به خشک شدن. و هیچ فرقی نمی‌کند از چه طریقی خانه خود را گرم می‌کنید.

از طرفی ممکن است دوش آب داغ برایتان دلچسب باشد. اما آب داغ چربی‌های طبیعی پوست را از بین می‌برد و موجب خشکی پوست می‌شود. با این وجود، جای نگرانی نیست. شما می‌توانید با رعایت چند نکته از خشکی پوست خود جلوگیری کنید.

 

خشکی پوست

 

 1. از دستگاه بخور استفاده کنید

در فصول سرما بهتر است از دستگاه بخور برای افزایش رطوبت اتاق استفاده کنید. شما با نگهداشتن رطوبت هوای اتاق و یا محل کار خود، می‌توانید از خشک شدن پوستتان جلوگیری کنید.

 

 1. دمای هوا را پایین نگهدارید

به محض اینکه هوا سرد می‌شود، بسیاری شعله بخاری را زیاد می‌کنند. این کار شاید درست و منطقی به نظر بیاید اما به خاطر داشته باشید همین امر موجب خشک شدن هوای منزلتان می‌شود. توصیه می‌شود دمای هوای اتاق را تا اندازه‌ای گرم کنید که موجب خشکی پوستتان نشود.

 

 1. بیشتر از مرطوب کننده‌ها استفاده کنید

برخی مرطوب کننده‌ها مناسب بهار و تابستان است. اما با تغییر فصل، وضعیت مراقبت از پوستتان نیز تغییر می‌کند. از آنجا که روغن بر روی پوست لایه محافظت کننده ایجاد می‌کند و نسبت به لوسیون رطوبت بیشتری دارد، پیشنهاد می‌شود از کرم مرطوب کننده‌ای که پایه‌ی اصلی آن روغن است استفاده کنید. از طرفی همه‌ی این کرم‌ها برای پوست مناسب نیستند. بهتر است از لوسیون‌هایی که رطوبت را جذب می‌کنند، استفاده کنید.

 

 1. مصرف مدام ضد آفتاب

بسیاری فکر می‌کنند ضد آفتاب برای تابستان است. اما باید بدانید که آفتاب زمستان با تشعشعاتی که بر روی برف دارد، به پوستتان آسیب می‌زند. سعی کنید ۳۰ دقیقه پیش از خروج از منزل ضد  آفتاب بزنید. در صورتی که در زمان طولانی‌ای در محیط بیرون هستید، آن را تجدید کنید.

 

 1. مراقبت از پوست دستها

پوست دست شما نازک‌ترین قسمت بدن است. حتی غدد چربی کمتری دارد. در نتیجه نگهداشتن رطوبت این قسمت، در فصل سرما بسیار سخت‌تر است. برای از سر گذراندن این مشکل، توصیه می‌شود زمانی که خارج از منزل هستید، از دستکش استفاده کنید.

 

خشکی پوست
خشکی پوست

 

 1. دمای آب را کاهش دهید

وسوسه آب داغ و بخارهایش انقدر قوی است که شاید باعث شود مدت بیشتری در حمام بمانید. اما بعد از آنکه بدانید این موضوع موجب خشکی پوست می‌شود، چطور؟ بازهم حاضرید سلامت پوستتان را به خطر بیاندازید؟‌

بهترین کار این است که به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در حمام بمانید و در این حین نیز از آب ولرم استفاده کنید. موقع شستن دستها نیز از آب داغی که موجب قرمزی پوستتان شما می‌شود، خودداری کنید. طبق تحقیات انجام شده آب خنک نیز به همان اندازه آب گرم در میکروب کشی نقش دارد. اگر پس از خروج از سرویس بهداشتی از دستگاه خشک کن استفاده می‌کنید، اجازه دهید کمی نم بر روی دستها بماند و به طور کامل خشک نشوند.

 

 1. استفاده از شوینده پوست بدون بو

استفاده از شوینده نامناسب می‌تواند باعث خارش یا خشکی شدید پوست شود. صابون‌های بو دار، حاوی مواد التهاب آور است و پوست شما را آزار می‌دهد. بهتر است از صابون‌های بدون بو یا مرطوب کننده استفاده کنید. به طور کلی با کاهش میزان استفاده از صابون،می‌توانید از بروز مشکلات پوستی خود در فصول سرد سال جلوگیری کنید.

 

 1. لایه برداری نکنید

اگر پوست خشکی دارید، از مصرف لایه بردارهای قوی، ماسکها و پاک کننده‌های الکلی یا هر چیزی که چربی ضروری پوست را از بین می‌برد، اجتناب کنید.

 

 1. آب زیاد بنوشید

در بعضی از موارد خشکی پوست با مصرف غذاها یا مکمل‌هایی که حاوی امگا۳ و امگا۶ هستند، برطرف می‌شود. آب برای سلامتی پوست بسیار مفید است. به همین علت توصیه می‌شود در طول روز مقادیر زیادی آب بنوشید.

 

برای خواندن مقاله امگا۳ کلیک کنید.

 

 1. از لباس‌های غیر التهاب آور استفاده کنید

برخی از لباس‌ها موجب تحریک پوست می‌گردد. پوشیدن لباس‌های پشمی،به شکل مستقیم بر پوست، را فراموش کنید. چراکه پوشیدن لباس‌های پشمی و زبر، باعث التهاب و خارش می‌شود. در عوض سعی کنید لباس‌های سبک با پارچه نرم و لطیف را انتخاب کنید و لباس‌های سنگین مانند پالتو را بر روی آن بپوشید. حتی اگر از دستکش پشمی استفاده می‌کنید، زیر آن یک دستکش نخی به دست کنید.

 

 1. مراقبت از پوست پا

ممکن است پوست پای شما دچار پوست پوست و یا دیگر مشکلات شده باشد. در این صورت توصیه می‌شود از سنگ پا استفاده کنید. چرا که سنگ پا پوست‌های مرده کف پا را از بین می‌برد و به جذب عمیق‌تر مرطوب کننده‌هایی که مصرف می‌کنید، کمک می‌کند.

 

علیرغم رعایت نکات گفته شده، اگر همچنان دچار خشکی و التهاب پوست هستید، می‌توانید به پزشک مراجعه کنید.

 

برای مطالعه مقالات مرتبط کلیک کنید.

 

 

 

برگشت به بالا