مراقبت های بارداری در ایام کرونا

مراقبت‌های دوران بارداری در ایام کرونا

مراقبت های دوران بارداری در ایام کرونا

دوران بارداری، دورانی خاص و پر از هیجان برای مادران است. اما شیوع ویروس کرونا این دوره‌ی طلایی را با چاشنی ترس همراه کرده است. برای کسب اطلاعات در مورد چگونگی مراقبت از زنان باردار و فرزندانشان، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

آیا زنان باردار بیشتر در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا هستند؟

کرونا مهمانی ناخوانده و تازه از راه رسیده نسبت به بیماری‌های دیگر محسوب می‌شود. به همین علت داده‌ها در این زمینه محدود است. اما با توجه به تحقیقات انجام شده، زنان باردار نسبت به جمعیت عمومی بیشتر در معرض ابتلا به نوع شدید بیماری قرار ندارند. البته لازم به ذکر است، به علت شرایط خاص جسمی دوران بارداری برای زنان باردار ممکن است به دلیل عفونت‌های تنفسی، به سختی بیمار شوند.

به همین علت توصیه می‌شود این دسته از افراد از اقدامات احتیاطی برای محافظت از خود در برابر کووید_۱۹ استفاده کنند. همچنین علائم احتمالی از جمله تب، سرفه و مشکلات تنفسی را جدی گرفته و در صورت داشتن این علائم سریعا با ارائه دهندگان خدمات درمانی تماس بگیرند.

 

اقدامات محافظتی دوران بارداری برای زنان باردار در مقابل کووید_۱۹

زنان باردار برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا باید مانند سایر افراد جامعه همان اقدامات محافظتی را انجام دهند. مواردی که باید رعایت شود:

 • هر سه ساعت و یا بیشتر دست‌های خود را با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه بشویید.
 • از رفتن به مکان‌های شلوغ پرهیز کرده و یا در صورت حضور، فاصله اجتماعی خود را با افراد رعایت کنید.(فاصله اجتماعی ۲متر است)
 • از لمس کردن بینی، دهان و چشم‌ها خودداری کنید.
 • ماسک را به صورتی استفاده کنید که به طور کامل دهان و بینی شما را بپوشاند.
 • هنگام عطسه یا سرفه از دستمال استفاده کنید و فورا آن را به سطل زباله بیاندازید.

به خاطر داشته باشید در صورت داشتن علائمی مانند تب، سرفه و یا تنگی نفس قبل از مراجعه به مراکز درمانی ابتدا با این مراکز تماس بگیرید و به توصیه‌های مسئولین بهداشتی عمل کنید.

 

برای خواندن راهکارهای بیشتر جهت جلوگیری از ابتلا به کووید_۱۹ کلیک کنید.

 

آیا آزمایش در دوران بارداری برای ویروس کرونا بدون خطر است؟

بسیاری از مادران به علت شرایط خاص حاکم شده، از رفتن به مطب پزشک جهت انجام معاینات معمول و چکاپ هراس دارند. این دسته از عزیزان سعی دارند در خانه بمانند و با رعایت اصول بهداشتی از خود و فرزندشان محافظت کنند. این در حالی است که بسیاری از پزشکان و ماماها قرار ملاقات‌های خود را از طریق تلفن انجام می‌دهند تا پایش رشد جنین کوتاه شود.

در این صورت از مادران باردار انتظار می‌رود شرایط را درک کرده و کمتر به ارائه دهندگان خدمات درمانی مراجعه کنند. برای محافظت بیشتر از خودشان و کادر درمان فقط در صورت ضرورت، حضوری پذیرفته خواهند شد.

با این وجود اگر نیاز به انجام آزمایشات برای کووید_۱۹ در زنان باردار وجود دارد، طبق توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی این گروه از افراد باید در الویت انجام آزمایشات قرار گیرند. اگر مبتلا به این بیماری باشند، ممکن است به مراقبت‌های تخصصی نیاز داشته باشند. در نتیجه در صورت نیاز به انجام این آزمایشات با رعایت اصول بهداشتی به مراکز درمانی مراجعه کرده و کادر درمان را از شرایط خاص خود مطلع کنید.

 

آیا بیماری کرونا از مادر به جنین منتقل خواهد شد؟

از آنجایی که اطلاعات در این زمینه اندک است، نمی‌توان به طور قطع گفت ویروس حین بارداری از مادر به جنین منتقل می‌شود یا خیر. با این وجود گزارشی مبنی بر دیده شدن کرونا در مایعات واژن، خون بند ناف،شیر مادر یا مایع آمنیوتیک داده نشده است.

بهترین راه قطعا پیشگیری است. رعایت کلیه اقدامات احتیاط آمیز و ضروری برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا بهترین کاری است که مادران باردار در این دوره می‌توانند انجام دهند. با این وجود اگر باردار هستید یا به تازگی زایمان کرده اید، اگر احساس بیماری دارید توصیه می‌شود سریعا با پزشک خود تماس بگیرید و تمامی دستورات پزشک را به دقت رعایت کنید.

 

مادرانی که مبتلا به کووید_۱۹ شده اند چه باید بکنند؟

این موضوع که مادران مبتلا به کووید_۱۹ باید از فرزندان خود به طور کامل جداشوند یا خیر، هنوز مشخص نیست. این امر با توجه به فاکتورهای مختلفی چون امکانات منطقه‌ای، وضعیت خود مادر و کودک متغیر است.

اغلب توصیه می‌شود در صورت مثبت بودن کرونای خود، از ماسک استفاده کنید تا در زمان مراقبت از فرزندتان، بیماری را به او منتقل نکنید. هنگام عطسه یا سرفه جلوی بینی و دهان خود را گرفته و در زمان‌هایی که کودک کمتر به مراقبت نیاز دارد از او حداقل ۲ متر فاصله بگیرید.

قبل از انجام هرکدام از این کارها بهتر است با پزشک و یا مامای خود مشورت کرده و سپس باتوجه به توصیه‌ها عمل کنید.

 

در شرایطی که مادر مبتلا به کووید_۱۹ است، باید سزارین انجام شود؟

با توجه به توصیه سازمان جهانی بهداشت، سزارین فقط در صورت توجیه پزشکی باید انجام شود. برای تصمیم گیری در نحوه زایمان، باید به طور مستقل شرایط را برسی کرد و سپس تصمیمی نهایی گرفت.

 

پس از زایمان چه کارهایی باید انجام داد تا از نوزاد در برابر ویروس کرونا محافظت شود؟

بهترین کار این است که فقط با افراد نزدیک خانواده‌تان تماس داشته باشد. همچنین تا جایی که می‌توانید از پذیرفتن بازدیدکنندگان خودداری کنید. از افراد خانواده‌تان بخواهید در صورت نزدیکی به نوزاد حتما دست‌های خود را بشویند.

درست است که شرایط سخت است. اما در نظر داشته باشید این تنهایی می‌تواند به شما کمک کند تا به فرزندانتان نزدیک‌تر شوید و دنیای کوچک آنها را بهتر کشف کنید.

 

"مراقبت‌های

 

آیا مادران مبتلا به بیماری کرونا می توانند به نوزاد خود شیر دهند؟

بله با توجه به گزارش‌های دریافت شده، ویروس کرونا در شیر مادران یافت نشده است. این عزیزان می‌توانند با رعایت بهداشت به نوزاد خود شیر دهند. برای این کار باید:

 • هنگام شیر دادن از ماسک استفاده کنید و در صورت کودک خود عطسه یا سرفه نکنید.
 • دستان خود را قبل و بعد از لمس کودک بشویید.
 • به طور مرتب سطوح را با مواد ضدعفونی کننده دارای الکل تمیز کنید.

با رعایت این اصول است که می‌توانید به نوزاد خود شیر داده و او را در آغوش بگیرید.

اگر به دلیل ابتلا به بیماری کرونا یا عوارض دیگر، آنقدر بد حال هستید که نمی‌توانید یا نباید به کودک خود شیر دهید، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • دوشیدن شیر مادر
 • شیر اهدایی
 • استفاده از شیر خشک

 

طبق برنامه ریزی قبلی می‌توان برای وضع حمل به کلینیک یا بیمارستان مراجعه کرد؟

مادران باید در این رابطه از پزشک و یا ماما خود سوال بپرسند. آنها باید بدانند کلینکی که برای زایمان انتخاب کرده‌اند ایمن هست. چه مراقبت‌های احتیاطی ای بنا به هرشخص و موقعیتش باید انجام بگیرد؟

در اینجا باید بدانید که بیشتر مراکز درمانی امکاناتی مجزا برای بیماران کرونایی دارند. تا جایی که حتی ورودی این بیماران با سایر بیماران متفاوت است. پس توصیه می‌شود از قبل به فکر مرکزی بهداشتی برای وضع حمل باشید.

 

با استرس ایام کرونا در دوران بارداری چطور باید کنار آمد؟

با انجام ورزش‌های کششی و تنفسی مجاز برای دوران حاملگی، سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. علاوه بر این؛ برنامه غذایی سالمی داشته باشید، به اندازه آب بنوشید و به کودکی که رحم‌تان جهان کوچک اوست فکر کنید.

یک برنامه برای زایمان خود داشته باشید. مثلا به این فکر کنید هنگامی که درد زایمان سراغتان آمد باید به که زنگ بزنید و چه کنید. در پروسه زایمان چه کسی از شما حمایت خواهد کرد. از قبل به این موضوعات فکر کرده و به محدودیت‌های این ایام فکر کنید تا برای سختی‌های بعد آن خود را آماده کرده باشید.

 

در صورت ابتلا به کووید_۱۹ چه باید بکنیم؟

 

برگشت به بالا