ویتامین های مورد نیاز دوران بارداری

ویتامین های دوران باردای

ویتامین‌های مورد نیاز دوران بارداری

بارداری یکی از شیرین‌ترین و مهم‌تریم تجربه‌های هر مادری است. برای آنکه فرزندی سالم داشته باشید، در وهله اول باید بدنی سالم و به دور از کمبود ویتامین‌ها داشته باشید. از طرفی دیگر حضور جنین در رحم‌تان باعث می‌شود نیاز شماهم به برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی بیشتر شود تا بتوانید سلامتی‌تان را حفظ کنید.

۱- اسید فولیک

اسید فولیک که از خانواده ویتامین B است، نیاز به آن در زمان بارداری بیش از هر وقت دیگری است. در ابتدا شما باید بدانید که خوردن اسید فولیک را سه تا چهار ماه قبل از بارداری باید شروع کنید. زیرا این ویتامین در ماه اول بارداری باعث بسته شدن لوله‌های عصبی جنین می‌شود.

کمبود اسید فولیک در مادران باردار موجب افزایش خطر تولد نوزاد با وزن پایین یا زایمان زودرس می‌شود. همچنین کمبود این ویتامین می‌تواند در همان ماه‌های اولیه بارداری سبب بروز اختلالات لوله عصبی جنین شود.

  • منابع اسید فولیک

حبوبات، سبزیجات برگ سبز تیره، جوانه گندم، سویا، بادام، بادام زمینی،حبوبات و کپسول‌های اسید فولیک.

 

ویتامین های دوران باردای
                                            ویتامین های دوران باردای

 

 

۲- ویتامین B6

اگر در زمان بارداری از تهوع و استفراغ شدید رنج می‌برید، می‌توانید با استفاده از مکمل‌های ویتامین B6 علائم خود را کنترل کنید. البته باید در مورد با پزشک خود نیز مشورت کنید.

  • منابع ویتامین B6

گوشت، غلات سبوس‌دار، سبزیجات تازه و همچنین مکمل‌های این ویتامین.

۳- ویتامینD

از آنجا که ویتامین D برای جذب کلسیم ضروری است، به مادران باردار بسیار توصیه می‌شود. شما در این ایام هم باید به اندازه کافی در معرض نور آفتاب قرار بگیرید و هم منابع ویتامین D را مصرف نمایید. زیرا اگر بدن شما با کمبود این ویتامین مواجه شود، سطح کلسیم خون نوزاد پایین آمده و استخوان‌ها و دندان‌هایش خوب شکل نمی‌گیرد.

  • منابع ویتامین D

شیرغنی شده، ماهی تن، زرده تخم مرغ، روغن کبد ماهی و مکمل‌های دارویی.

 

۴- ویتامین C

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که کمبود ویتامین C خطره پره اکلامپسی را در بارداری افزایش می‌دهد. که البته اگر رژیم غذایی سالمی داشته باشید و هر روز از میوه و سبزی تازه استفاده کنید، با کمبود این ویتامین مواجه نخواهید شد. باید بدانید که نیاز به ویتامین C در دوران بارداری فقط کمی بیشتر از قبل از بارداری است. پس شما می‌توانید با نوشیدن یک لیوان آب پرتقال یا یک عدد کیوی، ویتامین C مورد نیاز خود را تامین کنید.

  • منابع ویتامینC

مرکبات، گوجه فرنگی، فلفل شیرین، فلفل دلمه، مکمل‌ها و غیره.

 

۵- کلسیم

جنینی که در رحم‌تان مشغول رشد است به کلسیم نیاز دارد تا بتواند قلب، استخوان، مفصل و شبکه عصبی سالمی داشته باشد. در نتیجه اگر در این دوران به اندازه کافی کلسیم دریافت نکنید جنین از ذخایر استخوانی شما استفاده می‌کند. این مسئله شاید در ابتدا چندان اهمیت نداشته باشد اما بعد یا در حین بارداری برای‌تان دردسر ساز خواهد شد.

  • منابع کلسیم

نظیر شیر و لبنیات کم چرب، سبزیجات برگ سبز مانند کلم‌پیچ، اسفناج، کرفس، جعفری و شلغم.

به خاطر داشته باشید که شما می‌توانید برای دریافت ویتامین‌های نام برده، از مکمل‌های دارویی نیز استفاده کنید. اما حتما قبل از مصرف با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید چراکه ممکن است بدن شما از قبل کمبود این ویتامین‌ها را نداشته باشد و ذخائر بدنی‌تان برای این دوران کافی باشد.

  • مراقب باشید!

مصرف بیش از حد ویتامین A باعث نقص جنین می‌شود. به همین علت است که پزشکان در برخی موارد توصیه می‌کنند که نه سراغ مکمل‌های ویتامینA بروید و نه حتی در خوردن غذاهایی که این ویتامین را در خود دارند زیاده روی کنید.

مصرف داروهای ترکیبی در بارداری می‌تواند بسیار خطرناک باشد. این داروها می‌توانند جنین را به خطر بیندازند به عنوان مثال از مصرف داروهای سرما خوردگی و حساسیت به طور همزمان پرهیز کنید.

 

برای مطالعه مقالات مرتبط کلیک کنید.

 

 

 

برگشت به بالا