درمان افسردگی

درمان افسردگی

درمان افسردگی

شاید هیولای افسردگی به شما گفته باشد هیچگاه قرار نیست از زندگیان بیرون رود. با این وجود، حتی شدیدترین افسردگی‌ها نیز قابل درمان هستند. در نتیجه اگر افسردگی میان شما و زندگی شادتان ایستاده، دست بجمبانید و او را از میدان به در کنید.

درمان‌هایی مانند استفاده از دارو، تغییر در سبک زندگی و درمان‌های شناختی وجود دارند که می‌توان به کمک آنها این بیماری را درمان کرد. برای آشنایی با روش‌های درمان افسردگی در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

راه‌های مقابله با افسردگی

با نزدیکان خود در ارتباط باشید:

یکی از دلایل افسردگی، انزواست. شما باید سعی کنید به دوستان و عزیزان خود نزدیک شوید حتی اگر تنهایی حس بهتری به شما می‌دهد. راجع به احساساتی که مشغول تجربه کردنشان هستید، صحبت کنید که همین کار به ظاهر ساده می‌تواند کمک بسیار بزرگی باشد. به خاطر داشته باشید، شخصی که با او صحبت می‌کنید لازم نیست بتواند مشکل شما را حل کند، مهم این است که شما راهی برای بیرون ریختن احساس‌هایتان پیدا کرده‌اید.

در نتیجه بدون توجه به حرف‌های هیولای مأیوس کننده، با دوستان و اطرافیان قابل اعتماد خود معاشرت کنید و اجازه دهید در گذر از این روزها به شما کمک کنند.

شما به افراد سمی در زندگیان نیاز ندارید:

همانطور که مشغول پیدا کردن آدم‌های باارزش و قابل اعتماد در اطرافتان هستید، سعی کنید از افرادی که به جای کمک به شما می‌گویند از افسردگیتان فرار کنید، بشناسید و از آنها دوری کنید. روش نادیده گرفتن درست مثل این می‌ماند که به کسی که دیابت دارد بگوییم خودت قند را از خونت خارج کن!

شما در این دوره باید بیاموزید افکار منفی را به افکار مثبت تبدیل کنید. بنابراین باید خود را درمیان انسانهایی جای دهید که مثبت اندیش هستند و همین کار می‌تواند به شما در پرورش ذهنی زیبا کمک کند.

ورزش کنید:

وقتی افسرده هستید، کوچک‌ترین کارها میتواند دلهره آور باشند چه برسد به اینکه ورزش کنید. اما باید بدانید ورزش کردن به طور منظم می‌تواند به اندازه داروهای ضدافسردگی در مقابله با افسردگی موثر باشد. پیاده روی کوتاه یا یک نرمش در خانه میتواند برای شروع خوب باشد.

دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم:

مصرف غذاهایی که بر روحیه‌ی شما تاثیر منفی میگذارد را کنار بگذارید، مانند کافئین، الکل، چربی‌های ترانس، قند و کربوهیدرات. از طرفی مواد مغذی تقویت کننده خلق و خو مانند اسیدهای چرب امگا۳ را افزایش دهید.

بخندید:

این روش ساده و کمی احمقانه به نظر می‌آید. اما باید بدانید خندیدن از چنان اهمیتی برخوردار است که در آیین بودا ۱۵ دقیقه خندیدن را برابر با ۴ ساعت عبادت می‌دانند!

برخی از مردم هند نیز، باتوجه به همین موضوع اهمیت خندیدن، هر روز ابتدا ۳۰ دقیقه می‌خندند و سپس فعالیت‌های روزانه خود را آغاز می‌کنند. از طرفی دانشمندان معتقدند بهترین راه برای درمان انواع افسردگی در انسان خندیدن است. این روش علاوه بر رایگان بودن، همیشه در دسترس است. خندیدن نه تنها برای از بین بردن غم و اندوه مفید است، بلکه مقاومت بدن را در برابر انواع بیماری افزایش می‌دهد. بهترین دارو برای شما تماشای یک فیلم کمدی، خواندن کتاب‌‌های طنز و ملاقات افراد شوخ‌طبع است.

با جهان آشتی کنید:

زمانی را در طبیعت بگذرانید و یا داوطلب برنامه‌های زیست محیطی شوید. سرگرمی را که پیش‌تر از آن لذت می‌بردید را دنبال کنید یا یک سرگرمی جدید برای خود پیدا کنید. به خاطر داشته باشید که با حضور دوباره در جهان، دوباره احساس بهتری خواهید داشت.

چه موقع باید به متخصص مراجعه کنید؟

از تغییرات مثبت در زندگی کافی نبود، شما به یک متخصص بهداشت روان نیاز دارید. درمان افسردگی غالباً شامل مشاوره با یک درمانگر است. درمانگر می‌تواند افسردگی شمارا از زوایای مختلف برسی کند و برای درمان آن راهکارهایی دهد. همچنین می‌تواند مهارت شما را برای جلوگیری از بازگشت به افسردگی بالا ببرد.

 

برای دانستن علائم افسردگی کلیک کنید.

برگشت به بالا