همه چیز درباره آلزایمر

همه چیز درباره آلزایمر

همه چیز درباره آلزایمر

آلزایمر چیست؟

آلزایمر شایعترین بیماری در سنین بالا است. این بیماری یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که به تدریج توانایی‌های ذهنی فرد بخصوص حافظه، تحلیل می‌رود. آلزایمر گروهی از اختلالات مغزی است که منجر به از دست دادن مهارت‌های فکری و اجتماعی می‌شود. این بیماری تا آنجا پیش می‌رود که می‌تواند زندگی روزمره فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

در آلزایمر، سلول‌های مغزی می‌میرند و همچنین تخریب ارتباط بین آنها باعث کاهش دائم حافظه و عملکرد ذهنی می‌شود. اقدامات فعلی پزشکان در این زمینه به گونه‌ای است که؛ می‌توان به طور موقت علائم را بهبود بخشید. به خاطر داشته باشید هیچ درمانی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد و فرد باید سریع‌تر خود را در شبکه خدمات حمایت کننده قرار دهد.

علائم آلزایمر

  1. از دست رفتن حافظه، طوری که زندگی روزمره فرد مختل شود

یکی از نشانه‌های آلزایمر از تخریب حافظه است. بخصوصا اطلاعاتی که به تازگی یاد گرفته شده است. از نشانه تخریب حافظه، بارها و بارها پرسیدن یک اطلاعات مشخص و یا فراموش کردن تاریخ‌ها و اتفاقات مهم است.

  1. سختی در برنامه‌ریزی یا حل مشکلات

بعضی از افراد برای دنبال کردن یک برنامه، مشکل پیدا می‌کنند. این افراد برای کارهای ساده‌ای چون بررسی قبض‌های ماهانه و یا دنبال کردن یک دستور  العمل غذا، دچار مشکل می‌شوند. همچنین توانایی تمرکز کردن برای زمان طولانی را از دست می‌دهند.

  1. فراموش کردن زمان و مکان

بیماران مبتلا به آلزایمر ممکن است تاریخ روز و فصل را از خاطر ببرند. گاهی فراموش می‌کنند کجا هستند یا چطور به آنجا آمده‌اند.

  1. مشکل در درک تصاویر بصری

امکان دارد برخی افراد مبتلا به این بیماری، دچار مشکلات تصویری شوند. آنها برای خواندن، تشخیص رنگ و یا رانندگی دچار اختلال می‌شوند.

  1. رویارویی با مشکلات جدید در صحبت کردن یا نوشتن

آلزایمر بیماری است که فرد گرفتار خود را برای دنبال کردن یا شرکت در یک گفتگو با مشکل مواجه می‌کند. ممکن است فرد در یک مکالمه ناگهان متوقف شود و نداند چطور باید حرف خود را کامل کند. فرد بیمار با کلمات کشمکش پیدا می‌کند و به تکرار حرف‌های قبلش می‌پردازد.

  1. گم کردن وسایل

فرد مبتلا به آلزایمر ممکن است وسایل را در جاهای غیر عادی بگذارد و یا وسایلش را گم کند و نتواند آنها را پیدا کند. گاهی نیز ممکن است دیگران را متهم به دزدی وسایلش کند.

  1. دور شدن از فعالیت‌های اجتماعی

فرد مبتلا به آلزایمر، خود را از سرگرمی‌ها، ورزش و فعالیت‌های اجتماعی دور نگه ‌می‌دارد. دیگر نمی‌تواند به خاطر بیاورد سرگرمی مورد علاقش چه بود یا تیم محبوبش کدام یک بودند؟ در آخر ممکن است به دلیل تغییراتی که دچارش شده از اجتماع دوری کند.

  1. ایجاد تغییرات در شخصیت فرد

تغییرات مغزی که در بیماری آلزایمر رخ می‌دهد، می‌تواند بر احساسات فرد تاثیر بگذارد. بیماران ممکن است افسردگی، اجتماع گریزی، تغییرات سریع خلقی، عدم اعتماد به نفس، پرخاشگری، تغییر در عادات خواب، پرسه‌زنی و هنجار شکنی را تجربه کنند.

  1. از دست دادن قوه‌ی ابتکار

غالباً افراد مبتلا به آلزایمر ساعت‌های طولانی به تماشای تلویزیون می‌نشینند. ممکن است این افراد بیش‌ از حد طبیعی بخوابند یا هیچ تمایلی برای فعالیت نداشته باشند.

  1. ایجاد مشکل در تفکر انتزاعی

افراد مبتلا معمولا به طور کلی شماره‌ها را فراموش می‌کنند یا نمی‌دانند باید با آن چه کار کنند.

 

علت بروز این بیماری چیست؟

دانشمندان معتقد هستند که آلزایمر در اثر تلفیقی از عواملی مانند وراثت، سبک زندگی و عوامل محیطی رخ می‌دهد که به تدریج مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

لازم به ذکر است که دلایل آلزایمر هنوز به طور دقیق روشن نشده است اما تاثیر آن بر مغز به وضوح مشخص گردیده است. بیماری آلزایمر موجب آسیب و مرگ سلول‌های مغزی می‌شود و هرچه سلول‌های مغزی بیشتری بمیرند، مغز نیز کوچک‌تر می‌شود.

راهکارهایی برای جلوگیری از آلزایمر

اخیرا تحقیقات روش‌هایی را برای پیشگیری از آلزایمر موثر دانسته است.

تمرینات فکری

افرادی که به طور مداوم بازی‌های فکری انجام می‌دهند، مطالعه می‌کنند ، جدول حل می‌کنند و … کمتر در معرض ابتلا به آلزایمر خواهند بود.

تمرینات بدنی

انجام ورزش‌های روزانه می‌تواند در سلامت مغز اثر داشته باشد. این فعالیت می‌تواند در حد پیاده روی، باغبانی یا تمیز کردن منزل باشد.

نوشیدن مایعات

کم آبی خود فاکتور متغیر برای از دست دادن حافظه است. به مقدار کافی مایعات بنوشید و از نوشیدنی‌های الکلی دوری کنید.

رژیم غذایی سالم داشته باشید

روزی ۵ نوع میوه و سبزی تازه مصرف کنید. سبزیجاتی مانند بروکلی، اسفناج و کاهو بسیار مفید است.

ارتباط با دوستان

داشتن ارتباط اجتماعی مستمر، موجب جوان ماندن مغز شما می‌شود.

مصرف ماهی

طبق تحقیقات انجام شده در مرکز رادیولوژیک آمریکای جنوبی، ماهی غذای مغز است. افرادی که ماهی کباب شده –نه ماهی که در روغن سرخ شده باشد_ را یک مرتبه در هفته یا بیشتر مصرف کنند، از ماده خاکستری در نواحی کلیدی مغزشان بهتر محافظت می‌شود.

 

برای خواندن مقاله‌های بیشتر کلیک کنید.

برگشت به بالا