انواع ویروس کرونا

انواع ویروس کرونا

انواع ویروس کرونا

آیا ویروس کرونا انواع دارد؟

برای رسیدن به جواب این سوال ابتدا باید بدانیم ویروس چیست؟

ویروس یک عامل بیولوژیکی است که در سلول‌های زنده تولیده مثل می‌کند.

برخلاف اکثر موجودات زنده، ویروس‌ها توانایی تقسیم شدن را ندارند و هنگام آلودگی با ویروس، سلول میزبان مجبور می‌شود هزاران نسخه مشابه از ویروس اصلی را با سرعت زیاد تولید کند.

این ویروس‌های جدید در سلول میزبان آلوده جمع می‌شوند ولی برخلاف عوامل عفونی ساده‌تر، ویروس‌ها دارای ژنهایی هستند که به آنها توانایی جهش یا تکامل را می‌دهد.

 

انواع ویروس کرونا

ویروس کرونا چیست؟

ویروس کرونا که خانواده‌ای از ویروس‌ها هستند، می‌توانند علاوه بر انسانها، حیوانات را نیز بیمار کنند.

تعداد زیادی از ویروس‌های کرونا که تاکنون شناخته شده‌اند، موجب ابتلا به عفونت‌های دستگاه تنفسی در انسان ها می‌شوند و از سرماخوردگی تا ابتلا به بیماری‌های شدیدتری مثل سندروم تنفسی خارمیانه (مرس-MERS) و سندروم تنفسی حاد (سارس-SARS) متغییر هستند.

عامل ابتلا به کووید۱۹، ویروس کرونایی است که به تازگی کشف شده است.

 

کووید۱۹ چیست؟

ویروس کرونایی که به تازگی کشف شده است، موجب بیماری کووید ۱۹ می‌شود.

این ویروس تا قبل از ظهور در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان، ناشناخته بود.

 

انواع ویروس انسانی کرونا

دانشمندان ویروس کرونا را به چهار دسته‌ی کلی تقسیم کرده‌اند:
  • آلفا (۲۲۹E)
  • آلفا (NL63)
  • بتا (OC43)
  • بتا (HKU1)
  • MERS-CoV، ویروس بتا که موجب بروز سندروم خارمیانه می‌شود.
  • SARS-CoV، ویروس بتا که موجب بروز سندروم حاد تنفسی می‌شود.
  • SARA-CoV-2، باعث بروز کووید-۱۹ می‌شود.

 

علت تغییر کرونا چیست؟

ماده‌ی ژنیتیکی کرونا در RNA (اسید ریبونوکلئیک) وجود دارد. هنگامی که ویروس به بدن حمله می‌کند، به سلول‌ها می‌چسبد، وارد سلول می‌شود و RNA خود را ،که شبیه به DNA است، کپی می‌کند. اگر در این فرایند تکثیر ویروس اشتباهی رخ دهد، دانشمندان به این تغییرات جهش می‌گویند.

این تغییرات به صورت تصادفی و اتفاقی رخ می‌دهد و بخشی از روند طبیعی کپی ویروس است. حال اگر ویروس دچار تغییر تصادفی شود و سریعتر انسانها را آلوده کند، نوع ویروس شایع‌تر خواهد شد.

 

احتمال ابتلای مجدد به ویروس کرونا وجود دارد؟

سیستم ایمنی شما که شبکه‌ای از سلول‌ها، بافت‌ها و اندام‌هاست، مانند ارتشی شخصی است که قصد محافظت و در امان نگهداشتن شما را دارد.

اما هنوز سوال “چگونه سیستم ایمنی بدن، در طولانی مدت به کرونا ویروس پاسخ می‌دهد؟” بی جواب مانده است.

ایمونولوژیست دانشگاه کوئینزلند، لاریسا لبزین می‌گوید: مانند سایر ویروس‌ها، در این ویروس نیز پاسخ ایمنی ایجاد می‌شود و این به بدان معناست که در کوتاه مدت از ابتلای مجدد به این ویروس در امان خواهیم ماند.

«آنچه که هنوز نمی‌دانیم این است که این حفاظت چیست و تا چه مدت باقی می‌ماند؟»

با توجه به شرایط موجود، پاسخ به سوالاتی راجع به ایمنی بدن در برابر ویروس کرونا، بسیار دشوار است.

چند گزارش راجع به ابتلای مجدد افراد بهبودیافته

گزارش‌هایی مربوط به افراد بهبود یافته وجود دارد که آزمایش کرونای آنها برای بار دوم مثبت شده است. این موضوع باعث افزایش نگرانی‌ها شده که ضمانتی برای ایمنی شدن بدن بعد از ابتلا به کرونا حتی در کوتاه مدت نیز وجود ندارد.

اندرو تیلور رابینسون اظهار داشته: «یک احتمال هم وجود دارد که نتیجه‌ی آزمایش به اشتباه منفی گزارش شده است. در حقیقت ویروس بدن را ترک نکرده و به طور موقت در سطوحی قرار گرفته که امکان ردیابی و شناسایی ویروس ممکن نیست. بنابر این نتیجه به اشتباه منفی شده است.»

«کیت‌های تشخیصی، جدید هستند و بعضی از آنها حساسیت لازم را ندارند.»

«بر عکس این اتفاق هم ممکن است پیش بیاید که وقتی کیت تشخیصی بسیار حساس باشد و حتی پس از بهبود بیمار از کرونا ویروس نیز نتیجه‌ی مثبت را نشان می‌دهد.»

«در چنین موقعیتی ویروس RNA وجود دارد. در اصل RNA قدرت گسترش و ایجاد مجدد بیماری را ندارد و چیزی جز پس‌ماند نیست اما مدتی طول می‌کشد تا بدن از شرش خلاص شود.»

برگشت به بالا