اسپری بینی واکسن آنفولانزا چیست ؟

اسپری بینی واکسن آنفولانزا

اسپری بینی واکسن آنفولانزا چیست ؟

اسپری بینی واکسن آنفولانزا، یک واکسن ضعیف شده‌ی زنده است.

برخلاف واکسن تزریقی آنفلونزا، این واکسن از ویروس‌های آنفولانزای زنده اما ضعیف ساخته شده که با این حال، واکسن اسپری بینی موجب بروز بیماری آنفلونزا نمی‌شود.

افراد سالم و غیر باردار از ۲ تا ۴۹ سال می‌توانند از اسپری بینی استفاده کنند.

به دلیل اینکه ویروس‌های آنفولانزا مدام در حال تغییر است، این واکسن هر سال متفاوت است.

دانشمندان هر فصل واکسن آنفولانزای جدیدی تولید می‌کنند که پیش بینی می‌شود کدام گونه‌ها به  احتمال زیاد افراد را بیمار می‌کنند.

برخلاف داده‌های از پیش نشان داده راجع به موثر نبودن اسپری بینی در سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶، مطالعه‌ی جدیدی در کالج آمریکایی پزشکان، نشان داده شده که اسپری بینی آنفولانزا هم اندازه نوع تزریقی استاندارد آن در مقابل این بیماری مصونیت ایجاد می‌کند.

این بیماری دستگاه تنفسی، توسط آنفولانزا ایجاد می‌شود.

این بیماری موجب ناخوشی خفیف تا شدید و گاهی از اوقات منجر به مرگ می‌شود.

مهم‌ترین گام برای پیشگیری از آنفولانزا، واکسیناسیون علیه این بیماری است.

این درحالی است که اعمالی مانند سرفه، عطسه در محیط پوشیده و شست و شوی مکرر دست‌ها، گسترش اجرام مسبب آنفولانزا را کند می‌کند.

 

اسپری بینی واکسن آنفولانزا

چند نمونه برای واکسن آنفولانزا در دسترس است:

  • واکسن آنفولانزای غیر فعال(IIV)
  • واکسن آنفولانزای نوترکیب(RIV)
  • واکسن آنفولانزای زنده تضعیف شده(LAIV) که به نام واکسن “اسپری بینی” شناخته شده است.

مطالعاتی نشان داده که نوع اسپری بینی موثر نبوده و همین موضوع باعث شده تا کمیته مشورتی مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در روش‌های ایمنی‌زایی در سالهای ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ به این نتیجه برسند که، از اسپری بینی آنفولانزا استفاده نشود.

این مطالعات نشان داد که در آخرین فصل شیوع آنفولانزا در فاصله ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ واکسن اسپری بینی آنفولانزا هیج فایده محافظتی برای بچه‌های ۲ تا ۱۷ سال نداشته است. در مقایسه، بچه‌هایی که واکسن تزریقی گرفته بودند نسبت به آنهایی که واکسینه نشده بودند تا ۶۳ درصد کمتر در معرض ابتلا به آنفولانزا قرار داشتند.

سرانجام تحقیقات جدیدی که در “سالنامه پزشکی داخلی” منتشر شده، نشان داده که ایمن‌سازی کودکان با واکسن آنفولانزای زنده تضعیف یا همان اسپری بینی؛ محافظت مستقیم بهتری نسبت به واکسن آنفولانزای غیر فعال شده، ایجاد نکرده. میزان محافظت هر دو گروه واکسن، مشابه است.

 

پیشنهاد نویسنده : در صورت ابتلا به ویروس کرونا چه باید کرد ؟!

 

برخی برسی‌ها حاکی از آن است که، شکل اسپری بینی واکسن آنفولانزا در کودکان ۲ تا ۸ سال بهتر عمل می‌کند. با وجود نظر CDC در برسی‌های جدید نه شکل تزریقی و نه اسپری به طور ۱۰۰ درصد از فرد در برابر آنفولانزا محافظت نمی‌کند، اما اسپری بینی ۵۰ درصد بیشتر از شکل تزریقی در کودکان ۲ تا ۸ سال مصونیت ایجاد می‌کند.

با این وجود بازهم والدین نباید واکسیناسیون فرزند خود را به تاخیر بیاندازد. در صورت موجود نبودن اسپری بینی، کودکان باید شکل تزریقی آن را دریافت نمایند.

همچنین به خاطر داشته باشید، کودکانی که به طور منظم آسپرین یا داروهای حاوی آسپرین مصرف می‌کنند، کودکان دارای حساسیت به تخم مرغ، کودکان ۲ تا ۴ ساله درای سابقه‌ی آسم یا تنگی نفس، کودکان دریافت کننده داروهای ضدویروس و کودکانی با سیستم ایمنی ضعیف؛ باید شکل تزریقی واکسن را به جای اسپری بینی دریافت کنند.

برگشت به بالا